História

1919Prvá zmienka o hádzanej v Martine je z roku 1919. Vtedy bola založená pri TJ Sokol česká hádzaná. Bola to vôbec prvá hádzaná, ktorá sa hrala na Slovensku! V Martine vznikli družstvá chlapcov aj dievčat. Propagačne k nám chodili hrávať hádzanári zo Žideníc, Moravskej Slávie Brno, Slávie Uherské Hradište a ďalšie české a moravské kluby.

1949Vznik hádzanej so siedmimi hráčmi sa v našom meste datuje na 20. december 1949. Vtedy bol založený oddiel pri Závodnej sokolskej jednote Kriváň. Iniciátorom jeho vzniku bol pán Miroslav Hauser, ktorému pomáhali Stano Frnka, Jozef Sučanský, Július Pánik, Marián Fundárek, Milan Turčan a ďalší. Títo nadšenci si museli  vybudovať ihrisko a zadovážiť si z vlastných prostriedkov výstroj. Prvý zápas v histórii vôbec sa uskutočnil s martinskými vojakmi na jar 1950. Nadšenie a tréning priniesli aj úspechy, veď poraziť za tak krátky čas existencie klubu Sokol Manet Považská Bystrica 7:6, účastníka vtedajšej slovenskej ligy pred 400 divákmi, bolo výbornou propagáciou hádzanej v našom meste. Prvé majstrovské stretnutie krajskej súťaže sa hralo na domácom škvárovom ihrisku proti Sokolu Žilina. Martinčania v ňom vyhrali 11:6. Patrí sa vymenovať hráčov, ktorí sa o to zaslúžili: Frimmer, Sučanský, Pánik, Foldvári, Fundárek, Manda, Frnka, Lepeta, Langer, Loboz, Ratveiský, Turčan, Bíroš, Labuda, Kolesík, Škrada a Daniel.

1954Postup mužov do druhej ligy, kde odohrali plných 14 rokov. Svojpomocne si vybudovali nové ihrisko antukovým povrchom, postavili novú tribúnu, oplotili areál a na jar 1959 si pozvali na otvorenie, súpera európskeho mena, Duklu Praha. Zlatá éra martinskej hádzanej začala v roku 1968, keď sa družstvu mužov podarilo zvíťaziť v druhej lige a  postúpiť do celoštátnej prvej ligy. Zaslúžili sa oň pod vedením trénera Ernesta Dobiáša hráči: Urblík, Rapač, Guľka, Jusko, Rákoczy, Buocik, Kolaja, Genda, Šoška, Halás, Slaný, Pápeš, J.Gorok a Žiačik.

1967Dorastenci sú Majstrami Slovenska. Popri skúsených hráčoch vyrastala v Martine talentovaná mládež pod vedením M.Turčana. Družstvo dorastencov hneď po postupe do 1.ligy, v roku 1967 sa stalo majstrom Slovenska a na prebore republiky v Karvinej skončili na druhom mieste. Svoju dominanciu ešte zvýraznili v nasledujúcom ročníku. 

1968Začala sa zlatá éra martinskej hádzanej, keď sa družstvu mužov podarilo zvíťaziť v druhej lige a  postúpiť do celoštátnej prvej ligy. Zaslúžili sa oň pod vedením trénera Ernesta Dobiáša hráči: Urblík, Rapač, Guľka, Jusko, Rákoczy, Buocik, Kolaja, Genda, Šoška, Halás, Slaný, Pápeš, J.Gorok a Žiačik.

Dorastenci  získali titul majstra Slovenska, zvíťazili s veľkou prevahou na majstrovstvách ČSSR v Detve a reprezentovali Československo na Európskych halových majstrovstvách, kde skončili na druhom mieste. O tento úspech sa zaslúžili hráči Bereš, Bíro, Potančok, Hritz, Jesenský, Kušnier, Chropovský, Zajac, Chlpík, Búchala, Benko, Pliešovský, Labuda, Maršala, Adamko a Velický.

1976Druhé víťazstvo v Československom pohári. Muži pod vedením trénerov Turčana, Dobiáša, Jusku síce v tomto roku vypadli z celoštátnej ligy, ale vynahradili si to už druhým víťazstvom v Československom pohári a zabezpečili si tak účasť v prestížnom PVP, v druhej najvýznamnejšej európskej súťaži. V úvodnom predkole PVP narazili martinskí hádzanári na rakúske družstvo Asko Linz. Dvoma víťazstvami 19:15 a 23:22 postúpili medzi 16 najlepších. Žreb nám v nasledujúcom kole prisúdil holandský tým Hermes Den Haag. Prvý zápas sa odohral na pôde súpera a zvíťazili sme 15:14, čo nás povzbudilo do odvety, kde sme pred vypredanou halou na Podháji zvíťazili 21:17. V štvrťfinále naším súperom bol Železničiar Niš z Juhoslávie, z krajiny olympijských víťazov. Domáca výhra o 6 gólov nám nestačila na postup do semifinále, nakoľko v odvete naše mužstvo prehralo 30:17. O túto skvelú reprezentáciu slovenskej hádzanej sa pod vedením trénera Juska pričinili títo hráči: Brna, Kulašiak, Marenčák, Jesenský, Zajac, Kušnier, J.Gorok, Kozák, Janík, P.Gorok, M.Pliešovský, J.Kováčik, Adamko, Totúšek a Škorica.

1979Klub Strojárne Martin sa mení na TJ ZŤS Martin. V roku 1979 sa menil názov oddielu zo Strojárne Martin na TJ ZŤS Martin. Až do roku 1986 sa hrala v našom meste najvyššia súťaž, viacerí naši hráči úspešne reprezentovali našu republiku na MS, či OH. Reprezentačný dres si obliekali títo hráči: J.Jesenský, J.Zajac, V.Kušnier, J,Gorok, P.Marenčák, J.Kozák, M.Janík, F.Stredák. Počas vojenskej služby v Dukle Praha, bol Jozef Kozák členom družstva, ktoré vyhralo PM európskych krajín. Ešte v súťažnom ročníku 1987-88 martinskí hádzanári boli v celoštátnej 1.lige, no postupne neriešením generačných výmen, nedostatkom financií na prevádzku klubu, sa prepadli do druhej ligy, kde až do roku 2007 neúspešne bojovali o návrat do najvyššej súťaže.

2003Založenie MHáK Martin. Po rozpade telovýchovnej jednoty ZŤS, členovia hádzanárskeho oddielu založili občianske združenie, Mestský hádzanársky klub, MHáK Martin, prezidentom sa stal Ján Ilgo a riaditeľom Milan Janík.

2006/2007„Malý zázrak“, postup do I. ligy. S ekonomickými problémami, bez vlastnej športovej haly sa ťažko vytvárali vhodné podmienky na prácu s mládežou, kde bol nedostatok kvalifikovaných trénerov. Obetavou prácou nového vedenia klubu s prezidentom O.Potančokom a trénerom M.Janíkom sa podaril v sezóne 2006-07 malý zázrak, keď si vybojovali postup do prvej ligy. Zaslúžili sa o to hráči: Mujgoš, Kamien, Kuchárik, Malík, R.Karkuš, M.Karkuš, Buvala, Kováč, Štrbák, Novotný, Saitz, Šavol, Bíro a Ondrušek. Odchod reprezentanta I.Kuchárika do ŠKP Bratislava, úzky káder a neskúsenosť hráčov zapríčinili, že 2. liga sa na dlhšie obdobie stala najvyššou métou družstva mužov.

2012/2013Postup do najvyššej súťaže. S intenzívnejšou spoluprácou a podporou mesta sa začína črtať lepšia perspektíva rozvoja hádzanej v Martine. Finančné dotácie na činnosť s mládežou, dovoľujú vedeniu klubu systematickejšiu a cieľavedomejšiu prácu. Prejavilo sa to aj na výkonoch mužov, ktorí opätovne v sezóne 2012/2013 postúpili do najvyššej súťaže, kde pod vedením trénerov Mujgoša, Barboríka, Horku a Múdreho, dve sezóny reprezentovali naše mesto.

2017/2018Súčasnosť. Práca s mládežou sa začína prejavovať na mládežníckych kolektívoch, ktoré po stagnácii, prvý krát v sezóne 2017-18,  absolvujú súťaže vo všetkých kategóriách od minihádzanej, cez mladších a starších žiakov a žiačok, až po mladších a starších dorastencov. Najvýraznejší úspech dosiahli starší žiaci, ktorí pod vedením trénerského andemu Štefan Kanaloš – Ján Zajac vyhrali Krajskú ligu i Považskú ligu a dosiahli krásne 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska v Prešove. V sezóne 2018-19 po prvý krát v histórii bude v 1. Krajskej lige účinkovať družstvo dorasteniek.

2018/2019Dosiahnutie novej méty. Vďaka viacročnej systematickej práci klubu sme dosiahli ďalší cieľ v rozvoji martinskej hádzanej. Po prvý krát v histórii budú v Martine hrať súťaž dorastenky, ktoré budú v sezóne 2018/2019 reprezentovať MHáK Martin v 1. regionálnej lige dorasteniek. Tento krok je základom k naplneniu našej vízie mať kompletné družstvá chlapcov a dievčat od mladších žiakov až po ženy.